گام سوم؛ لطفا ذهن خود را گرم کنید

به نام خدا

لطفا ذهن خود را گرم کنید

درس خواندن نیز مانند ورزش، نیاز به گرم کردن دارد. بله، واقعا! تعجب نکنید!

پیش از آن که وارد کلاس شوید یا این که بخواهید مطالعه‌ی دقیق داشته باشید؛ با این دو تکنیک، ذهن خود را گرم کنید و تمرکز، دقت و سرعت خود را برای یادگیری بالا ببرید:

اول) مطالعه‌ی اجمالی یا همان پیش‌خوانی خودمان:

قبل از مطالعه‌ی دقیق فصل جدید یا پیش از تدریس دبیر، حتماً یک نگاه کلی بر روی فصل یا مبحث موردنظر بیندازید؛ با این هدف که یک اطلاعات کلی و اولیه نسبت به کل مبحث به‌دست آورید.

مقدمه یا پیشگفتار را از نظر بگذرانید. به فهرست مطالب نگاهی بیندازید. عکس‌ها، تصویرها و نمودارها را ببینید. خلاصه و نتیجه‌گیری مبحث را خیلی سریع بخوانید و سرفصل‌ها، عنوان‌های کوچک، کلمات و جملات مشخص شده را دید بزنید.

دوم) فضولی – نه ببخشید – کنجکاوی کنید؛ به قول با کلاس‌ها، سوال‌گذاری بفرمایید:

عنوان‌ها و تیترهای هرفصل را تبدیل به سوال کنید. جملات کلیدی و درشت هم، این قابلیت را دارند که تبدیل به پرسش شوند. می‌توانید از پرسش‌های آخر فصل نیز استفاده کنید. در کل شما باید در سه مرحله سوال طرح کنید:

  1. قبل از خواندن
  2. در هنگام خواندن
  3. بعد از خواندن

با به کار بستن این دو تکنیک مهم،

اولاً: یک نگاه و نگرش کلی و همه جانبه نسبت به فصل و مبحث مورد مطالعه یا تدریس پیدا می‌کنید و دیگر در کلاس با حالتی شگفت‌زده، چشم‌های از حدقه بیرون‌آمده و لب‌های آویزان شده، نمی‌نشینید. چرا؟ چون می‌دانید که موضوع بحث چیست و با توجه به اطلاعات اجمالی که به‌دست آورده‌اید؛ حتی می‌توانید در بحث مشارکت داشته باشید.

ثانیاً: حس کنجکاوی شما برانگیخته شده و پرسش‌های طرح شده، دائماً در ذهن شما گردش می‌کنند و دیگر به شما اجازه نمی‌دهند که با موبایل خود بازی کنید یا حواستان به این سو و آن سو باشد.

بنابراین با تمرکز و دقت بسیار بالا، می‌توانید به درس دبیر گوش فرا دهید و یا مطالعه‌ی دقیق را آغاز نمایید و سرعت و کیفیت یادگیری خود را بالا ببرید؛ به همین سادگی.

یا علی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *